Nag��wek Nag��wek SklepPortal
Strony:
1 2 3 Do dołu
AutorWątek: Ile powinno jeść 10-miesięczne dziecko?  (Przeczytany 45880 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
MoniaM
sympatyczka(k) forum
**

Ile powinno jeść 10-miesięczne dziecko?
« : Marzec 11, 2010, 12:21:30 »

Zastanawiam się, czy dobrze karmię moją córcię. Dzisiaj kończy 10 miesięcy. Jeśli chodzi o karmienie piersią, to chciałabym karmić ją jeszcze ze dwa miesiące (do skończenia przez nią roczku). Tak więc od paru dni zaczęłam w dzień ograniczać karmienia. Je z piersi ok. 6-7 rano, potem ok. 12-13 i później dopiero wieczorem po kąpieli o 19 na dobranoc. Myślę, że to jest OK, bo w nocy je bardzo często (nawet co 2h), ale to osobny wątek... Jeśli chodzi o pokarmy stałe to tutaj zaczynają się jeszcze większe moje wątpliwości, bo córcia je często (według mnie), ale ilości chyba mniejsze niż zalecane. Wynika to po części z tego, że jest ruchliwa i trudno jej spokojnie usiedzieć na krzesełku i cierpliwie jeść większe ilości.
Ostatnio wygląda to tak:
ok. 6 - pierś,
8-9 - owsianka z mlekiem modyfikowanym (ok.100ml)
11 - kaszka (czasem też mleczna) z przewagą owoców (ok. 100ml)
13 - pierś
15 - zupka z żółtkiem lub mięskiem, czasem słoiczkowa (ok. 100 ml)
ok.16.30 - druga cz. obiadku - np. purre ryżowe też z dodatkiem mięska lub żółtka (ok. 100ml)
18. - kaszka ryżowa (bezmleczna) z owocami (ok.140ml).
no i od 19, co ok 2h - pierś
Jak widzicie jest w stanie zjeść ok. 100 ml stałego, gęstszego pokarmu. Ulubionej wieczornej kaszki z owocami zjada więcej za jednym razem, ale pod koniec widać, że już się zapycha.
Problem jest też z piciem, bo jeszcze mało popija obiadek wodą czy herbatką z niekapka, a piersi już nie chcę jej po obiadku dawać do popicia, jak do niedawna było.
Dodam, że rozwija się dobrze, rośnie zdrowo. Myślę, że nie ma co kombinować tylko dawać jej jeść tyle, ile chce i powoli pracować w przyszłości nad zastąpieniem tego cycusia w południe jeszcze jakimś posiłkiem oraz nad piciem wody, żeby w nocy ją oduczyć.
Co o tym myślicie? Będę wdzięczna za wszelkie opinie i pomysły. Pozdrawiam i życzę wszystkim szybkiego nadejścia wiosny:).
anjuta
nowa(y)

Odp: Ile powinno jeść 10-miesięczne dziecko?
« Odpowiedz #1 : Marzec 11, 2010, 22:52:52 »

Mój synek je podobnie , za kilka dni skończy 10 m-cy, jeśli chodzi o wszelkie kaszki mleczne czy cokolwiek na mleku modyfikowanym to niestety nie chce mi tego jeść wiec robię kleik i kaszkę ryżowa na wodzie z dodatkiem owoców i to czasem chętnie je a czasem nie ma ochoty i zje np kilka łyżeczek :/ . Z obiadkiem podobnie- jest tak ruchliwy że nie usiedzi mi w foteliku długo, więc czasem obiadek je 1-1,5 godz. (tak z doskoku).Jeśli chodzi o drugie danie to próbowałam mu dac tak około 2 godz. od pierwszego tzn. od zupki no i niestety nie miał ochoty, woli sobie coś przekąsić lżejszego, mniejszego.
wygląda to tak:
ok. 7 - pierś
ok. 9 kleik lub kaszka ryżowa na wodzie z owocami (jabłko, banan, gruszka) - robie mu ok.160-200ml i zje wszystko lub polowe lub kilka łyżeczek
ok. 11 pierś
ok.13 obiadek z mięskiem i żółtkiem ok. 150-200ml (zje wszystko lub polowe)
ok. 16-17 kawałek bułki lub chlebka, 1 biszkopt
ok. 19 kleik lub kaszka ryżowa na wodzie z owocami lub same słoiczkowe owoce
od 20 pierś co 2 godz.
w między czasie podaje cgrupki kukurydziane i wafle ryżowe, oczywiście pije z kubka niekapka cienką herbatke lub soczek

myśle że wszystko jest ok ponieważ jak mu próbowalam dać coś więcej do jedzenia to nie chciał tak jakby był najedzony więc chyba ok, teraz jak skonczy 10 m-cy to dojda jogurty itd
nadmieniam ze jest duży chłop Chichot i dobrze sie rozwija
Bozena
Gość
« Odpowiedz #2 : Marzec 12, 2010, 00:21:15 »

co 2 godziny piers to chyba za czesto nawet w nocy,ja na waszym miejscu odstawilam bym na noc jedzenie ,a widocznie dzieci sie nie najadaja w dzien albo budza sie  z przyzwyczajenia.10 miesiecznemu bobasowi mozna jzu tak urozmaicac posilki ,robic male kanapeczki z warzywami itp ze nie tzreba sie tzrymac rygorow,Ja mam 9 miesiecznego synka i jest na mleku modyfikowanym .Wiem ze niektore dzieci nie chca jesc wszystkiego,albo nie maja jeszcze zabkow.Moj na szczescie je wszystko co mu dajne narazie.
to moj model:)
-9 rano kleik ryzowy sam lub z dodatkim owocow
ok 11 daje mu banana z jablkiem lub z innymi owocami i ok 12 jest drzemka
-po godz 13 obiadzik ze sloiczka lub zupka ktora sama przygotuje
-potem kanapka z szynka i pomidorem ,i pozniej jeszcze jakis owoc
-na noc ok 20 kaszka mleczno ryzowa
Oczywiscie dam malemu miedzy czasie cos slodkiego,lub cos innego posmakowac i rosnie zdrowo:)Ale wiem ze kazde dziecko je inaczej i ma inne potrzeby ,tylko ja bym sie chyba wykonczyla wstawaniem tak czesto w nocy
Pozdrawiam wszystkie mamusie
anjuta
nowa(y)

« Odpowiedz #3 : Marzec 12, 2010, 09:26:45 »

dzieci na piersi sie tak czesto budza w nocy, u mnie to juz jest kwestia przyzwyczajenia, ciesze sie ze mam tyle mleka i moge karmic piersia mojego synka.
Ja wlasnie myslalam o pomidorkach na kanapce ale te pomidory sa jeszcze niedobre - mi nie smakuja wiec czekam z niecierpliwoscia na wiosne-lato  Uśmiech,
MoniaM
sympatyczka(k) forum
**

« Odpowiedz #4 : Marzec 12, 2010, 09:46:53 »

Dzięki za Wasze opinie. Dla mnie podobnie jak dla anjuty nocne budzenie się, żeby nakarmić małą jest przyzwyczajeniem, choć powoli już chciałabym z tego rezygnować. Niedługo. Jestem pewna, że w przypadku mojej córci tak częste jedzenie w nocy wynika z nawyku, a nie z głodu. Może w przyszłości, gdy zacznę ją w nocy odstawiać, to w dzień będzie zjadać większe porcje. Zobaczymy. Na razie zastanawiam się jeszcze, jak ją nauczyć picia wody. Bo w nocy z kubka niekapka to chyba niemożliwe, żeby spokojnie dopajać, a z drugiej strony czytałam, że takie duże dziecko nie ma sensu już uczyć picia z butelki. Mam dylemat i chyba dlatego tak zwlekam z tym nocny odstawianim. Może jakiś pomysł mi podsuniecie i radę. Tymczasem pozdrawiam i życzę Waszym dzieciaczkom apetytu!
anjuta
nowa(y)

« Odpowiedz #5 : Marzec 12, 2010, 10:44:32 »

ja juz nie chcialam uczyc mojego synka pic z butli wiec nauczylam z niekapka, i mysle ze jak go bede oduczac pic mleka w nocy to bede mu wtedy podstawiac niekapek z woda lub herbatka

MoniaM

mam pytanko - jak robisz to purre ryżowe z dodatkiem mięska i czy corcia je Ci to drugie danie po zupce bez problemu?? bo moj syn nie chce drugiego dania..., i co to ta owsianka z mlekiem modyfikowanym(moj jakos nie chce jesc nic ze sztucznym mlekiem:/)

chce w weekend zrobic zupke ogorkowa i jaglanke z tych przepisow z Ksiażki Kucharskiej, zobaczymy co bedzie Uśmiech

Mamy 10 miesieczniakow piszcie co dajecie swoim dzieciom do jedzenia i jak to u was wyglada
pozdrawiam
MoniaM
sympatyczka(k) forum
**

« Odpowiedz #6 : Marzec 12, 2010, 14:46:20 »

Purre ryżowe wykorzystuję gotowe - firmy Nestle. To się tak nazywa: purre ryżowe, misiowy ogródek. To po prostu bezmleczna kaszka tylko nie owocowa, a warzywna. Ja ją przygotowuję na wodzie. Bardzo polecam - zawiera dużo witamin i żelazo! Są 4 smaki. Ja wypróbowałam 2: marchewkowo-groszkowe i dyniowe. Jest jeszcze ze szpinakiem i ziemniakiem oraz z brokułami. Dodaję do tego po prostu posiekane ugotowane mięsko z kurczaka, indyka, cielęciny. Czasem jeszcze trochę startego jabłka, żeby było słodsze, bo małej tak bardziej smakuje. Na początku robiłam jej takie drugie śniadanko (na przemian z żółtkiem co drugi dzień), bo się bałam, że jak je mało zupki, to żelaza może jej brakować, a teraz najczęściej jako drugie danie (po pierwszym daniu jakieś 2h albo 4h, jeśli w środku wypadnie mi karmienie piersią). Zjada nawet chętnie, ale max. ok. 100ml.
Jeśli chodzi o owsiankę to jest to Hippa kaszka mleczno-wielozbożowa o smaku jabłkowym przygotowywana na wodzie. Mojej córci bardo smakuje, ale ciężko się tym karmi, bo jest bardziej płynne niż kaszka ryżowa. Obie uczymy się przy tym cierpliwości. Następną chcę wypróbować kaszkę Bobovity mleczno-pszenną wielowocową.
A Ty jakie zupki gotujesz dziecku? Bo u nas ciężko przekonać małą do czegoś innego niż pomidorowa. Często w ogóle swoją jaglankę muszę mieszać np. z odrobiną zupki ze słoiczka, bo samej nie chce zjeść. Ile dajesz mięska na jedną porcję zupki? Żółtko do mięsnej zupki, czy na przemian z mięskiem co drugi dzień?
Z góry dziękuję za odpowiedź i inspirację  Uśmiech
anjuta
nowa(y)

« Odpowiedz #7 : Marzec 12, 2010, 23:38:24 »

pomidorowej jeszcze nie robilam malemu - jak ja robisz??
Codziennie robie warzywa na parze, sa to zazwyczaj marchewka, seler, ziemniak, pietruszka, por, dodaje jeszcze z mrozonek rozyczki kalafiora lub brokula, tez czasami dodaje buraczka na pare..., potem gniote widelcem i dodaje wode z garnka od pary bo w niej sa te witaminki z warzyw Uśmiech, mieszam, dodaje do tego posiekane miesko zazwyczaj indyk lub kura, i co drugi dzien gotuje jajko i dodaje pokruszone zoltko do tego wszystkiego. Na koniec daje lyzeczke maselka. Zupka jest syta wiec moze dlatego moj maly nie chce jesc potem drugiego dania.
teraz chce kupic mrozonke z innymi warzywami,
 a ile daje mieska?? - wszystko na oko nie mam pojecia ile to moze byc gram, po prostu juz wiem ile dac by bylo miesko ladnie wyczuwalne w potrawie a nie przewazalo w smaku Uśmiech

MoniaM - czy dajesz juz coreczce jogurty?? i czy juz cale jajko tez?? bo roznie piszą...
MoniaM
sympatyczka(k) forum
**

« Odpowiedz #8 : Marzec 13, 2010, 10:35:26 »

Pomidorową gotuję tak, że wrzucam na wrzątek pokrojoną lub startą marchewkę, ziemniaka, posiekaną cebulkę (troszeczkę) i pokrojone pomidory (czasem dodaję 1-2 pomidory z puszki). Mam świadomość, że teraz nie sezon na pomidory, ale po prostu od jakiegoś czasu muszę się nagimnastykować, żeby mała coś niepomidorowego zjadła. Do tych warzyw czasem dorzucam jeszcze pora albo cukinię, albo kalafiora trochę. Po ugotowaniu lekko miksuję lub rozgniatem i dodaję posiekane mięsko, ugorowany ryż lub kaszę jaglaną oraz oliwę z oliwek.
Ja też czasem gotuję na parze warzywa, ale nie widziałam, że w tej wodzie spod nich są witaminy. Naprawdę?
O mięsko pytałam, bo gdy mała przechodziła bunt zupkowy dwa miesiące temu, to się bałam, że będzie mieć niedobory żelaza i chyba jestem od tego czasu przewrażliwiona na tym punkcie. Ja dodaję ok. 3 łyżeczki posiekanego mięska na porcję zupki.
A co do jogurtów i całego jajka to poczekam do skończenia przez córkę 11. miesięcy, bo tak podaje schemat żywienia niemowląt karmionych piersią.
Na razie spróbuję ją przekonać do chrupek, biszkoptów, kanapeczek. Póki co nie bardzo ma ochotę takie rzeczy gryźć. Ma tylko dwa ząbki z dołu. Trzeci już się przekłuwa (też z dołu). A Twój synek? Ile ma ząbków? Od razu był chętny do takiego samodzielnego pogryzania?
Myślę, że z tym drugim daniem nie ma się co za bardzo na razie martwić, bo zupkę ma rzeczywiście sycącą. Przypuszczam, że trzeba by robić zupkę bardziej płynną, żeby maluchy zjadały drugie danie bez problemów w większych ilościach.
Pozdrawiam i życzę miłego weekendu. A, i daj znać jak smakowała ogórkowa? Ja spróbuję po niedzieli.
anjuta
nowa(y)

« Odpowiedz #9 : Marzec 13, 2010, 17:13:42 »

Ja uzywam tej wody spod warzyw i jest ok:)
Pomidorowa wyglada mi na dobra - musze sprobowac:)
Wlasnie - a co z tymi grudkami w obiadku, bo moj synek ciagle ma z tym problem, nie chce za bardzo jesc jak mu rozgniote widelcem, musze pol obiadku rozgniatac a pol miksowac - to wtedy z łaską zje :/
ryz normalnie gotujesz czy rozgotowujesz?? bo tez czytalam zeby podawac rozgotowany, i raz tak zrobilam i synek nie chcial go jesc bo za gesty, taka papka sie zrobila heh Uśmiech
Jezeli chodzi o schemat żywienia niemowląt karmionych piersią to mam pewien problem poniewaz w tabeli jest podany wiek w miesiącach no i ponizej podano pokolei miesiące co powinno sie podawac, ale to chodzi np. czy w 10 m-cu czy po 10 m-cu, bo jezeli w to wychodzi na to ze moga juz jesc nasze dzieci jogurty itd. nigdy walsnie tego nie wiem Uśmiech
Moj synek kiedy skonczyl 8 miesiecy mial juz 6 ząbkow i narazie spokoj, ale chrupki je juz od jakichs 2 m-cy, biszkopty od m-ca (1 dziennie), i wafle ryżowe od 2 tyg. Co do kanapeczek to nie robie mu ich tylko podaje skibke chlebka lub kawalek bulki czasami z maselkiem ale wtedy jest wszystko tluste:)
dzis zrobilam jaglanke bardziej plynną - smakowala, jutro zrobie ogorkowa - zobaczymy
pozdrawiam
Strony:
1 2 3 Do góry

Skocz do:  

copyright © osesek.pl Osoba zamieszczająca wypowiedzi naruszające prawo lub prawa osób trzecich może z tego tytułu ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną. Osesek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum.